در مورد کوبا بیشتر بدانید

در مورد کوبا بیشتر بدانید

درمورد کوبا بیشتر بدانید

هر آنچه که در باره ی کوبا نمی دانید

مهم ترین چهره ی کوبا فیدل کاستروست که 52 سال رهبر کشور بود و یکی از شناخته شده ترین چهره های قرن بیستم ارنستو چه گوارا است. سیاست کوبا باعث تحریم آمریکا برای حدود شصت سال شد و رابطه ی نزدیکش با شوروی در طی جنگ سرد نزدیک بود تا در دوره ای به نام "بحران موشکی کوبا" (Cuban Missile Crisis)جنگی هسته ای میان دو ابرقدرت زمان راه بیاندازد.کوبا کوبا فقط به خاطر دلایل سیاسی اجتماعی معروف نیست. این کشور به خاطر سیگار برگ، ماشین های کلاسیک و بعضی از زیباترین مناطر طبیعی که فقط میتوان در جزایر کارائیب پیدا کرد نیز مشهور است. به همین دلیل سالهاست که کوبا مقصد پرطرفداری برای گرشگران بوده است. احیانا اگر شما قصد سفر به این کشور دارید و یا میخواهید درباره ی آن بیشتر بدانید، این چند نکته درباره ی کوبا را بخوانید:1.شهروندان کوبایی تا سال 2008 حق استفاده از تلفن همراه را نداشتند.


2.کوبا تنها کشوریست که شهروندان آمریکایی برای بازدید از آن نیاز به گرفتن اجازه از دولت دارند، البته فقط به خاطر اینکه هیچ کس اجازه ی بازدید از کره ی شمالی را ندارد.


3.اگرچه همینگوی اولین آمریکایی بود که جرات کرد تا کوبا را دوست داشته باشد و مرتب به این کشور سفر کند. او "پیرمرد و دریا" و "زنگ ها برای چه کسی به صدا در می آیند" را در کوبا نوشت.


4.تا سال 1997 تماس بین افراد محلی و بازدیدکنندگان توسط دولت کمونیست ممنوع شده بود، چرا که می ترسیدند گردشگران چیزی غیر از آنچه که در رسانه ها گفته می شده به شهروندان کوبا ارایه کنند. در 19 سال گذشته این ارتباط بهترشده است.


5. هفتاد درصد از دو میلیون کوبایی که در آمریکا زندگی می کنند ساکن ایالت فلوریدا هستند.


6.تنها چند ماه پیش باراک اوباما اولین رییس جمهور آمریکا شد که از کوبا بعد از حدود یک قرن بازدید می کند.


7.ماتیاس پرز (Matias Perez) پرتقالی که در کوبا زندگی می کرد و سایبان می ساخت مردی ماجراجو بود که در حالی که قصد سفر با بالن داشت در ژوئن 1856 ناپدید شد. ناپدید شدن او چنان تاثیری در فرهنگ کوبایی داشت که هرزمان که چیزی ناپدید می شود کوبایی ها می گویند:" مثل مایتاس پرز غیبش زد."


8.به جز تعداد اندکی از تحلیلگران سیاسی که ادعا دارند کمونیسم در کوبا موفق بوده و بیشتر شهروندان از آن راضی هستند حقیقت این است که کوبا با متوسط درآمد ماهیانه ی 26.27 دلار یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست.


9.کوبا بالاترین ترخ سواد را با درصد خیره کننده ی 99.8% دارد.


10.جان لنون به طور خاص محبوب کوبایی هاست. او حتی در پارکی که به نام اوست یک مجسمه دارد. تنها مشکل اینجاست که مردم مدام عینک این مجسمه را می دزدند و امروزه نگهبانی از آنها مراقبت می کند.


11.در اوج "بحران موشکی کوبا" این کشور بیشتر از 150 سلاح هسته ای داشت که همه "هدیه" هایی از جماهیر شوروی بودند.


12.کوکاکولا برای 60 سال در کوبا ممنوع بود. خرید و نوشیدن کوکاکولا در سال گذشته قانونی شد. کوبا یکی از دو کشوری بود که کوکاکولا را در قرن بیست و یکم ممنوع کرده بود. کشور دیگر کره ی شمالی است.


13.کوبا با مساحت 109,884 کیلومتر مربع و با جمعیت 11 میلیون نفر بزرگترین جزیره در دریای کارائیب به حساب می آید.


14.وقتی فیدل کاسترو در کوبا قدرت را به دست گرفت، به طور واضح به دنیا نشان داد که وقتی که گفت به هر قیمتی با سرمایه داری غربی مبارزه می کند کاملا جدی بوده است. او حتی دستور داد تا همه ی بازی های مونوپلی را در کشور نابود کنند.


15.جدا از خصومت فرهنگی و سیاسی بین آمریکا و کوبا بعد از طوفان کاترینا کوبا جزو اولین کشورهایی بود که اعلام آمادگی کرد تا امداد پزشکی، بنزین و 5 میلیون دلار در اختیار دولت آمریکا قرار دهد. دولت آمریکا تمام این پیشنهادها را رد کرد.

16.شما اجازه ی عکسبرداری از نیروی پلیس، ارتش و پرسنل فرودگاه را ندارید و در صورت اقدام بازداشت خواهید شد.


17.تخمین زده می شود که تنها 5 درصد از شهروندان کوبایی به اینترنت آزاد دسترسی دارند. بقیه به نسخه ی سانسور شده که دولت کنترل می کند دسترسی دارند.


18.نوشیدنی که در آمریکا و اروپا به نام Cuba pbre شناخته می شود در کوبا mentirita نامیده می شود.


19.برای ماشین های دولتی اجباری است کسانی را که منتظر ماشین هستند سوار کنند.


20.جدا از میانگین درآمد پایین کوبایی ها و قوانین سخت گیرانه ی کمونیستی 92 درصد از جمعیت کوبا صاحب خانه هستند.


21.اولین بار و آخرین باری که در این کشور برف باریده 12 مارچ 1875 بوده است. به عبارت دیگر در کل طول تاریخ این کشور فقط یک بار برف باریده است.


22.یک نوع ماهی به اسم Manjuari وجود دارد که فقط در کوبا یافت می‌شود، این نوع ماهی به فسیل زنده! هم معروف است.


23.زادگاه کوچکترین پرنده دنیا در کوبا‌ست. پرنده مگس‌خوار کوچکترین پرنده بومی در کوبا می‌باشد.


24.کوبا 200 آبگیر و 250 ساحل دارد و این یعنی گذراندن فصل تابستانی دلپذیر همراه با تفریحات عالی در کوبا.


25.سیگار در کوبا اسامی چون Puros یا Habanos را دارد و تنها یک شرکت در کل کوبا وجود دارد که بسته بندی این سیگار‌ها را انجام می‌دهد.


26.در کوبا دو نوع ارز وجود دارد، یکی مورد استفاده گردشگران است و دیگری مردم کوبا از آن استفاده می‌کنند.


27.تا سال 2011 واردات ماشین به کوبا ممنوع بود و هم اکنون اکثر ماشین‌هایی که در سطح شهرهای کوبا می‌بینید ماشین‌های دهه 50 میلادی هستند و شهرهای کوبا تبدیل به یک موزه ماشین‌های کلاسیک شده است.


28.کوبایی‌ها عادت به نوشتن دستورات غذایی و آشپزی خود ندارند و معمولا از طریق داستان‌ها و سینه به سینه مطالب خود را به نسل بعدی منتقل می‌کنند.


29.گونه‌ای از تمساح در کوبا زندگی می‌کند که بسیار خطرناک و ظاهر آن وحشتناک است.


30.گرفتن آب بینی‌ در کوبا کار بسیار زشت و زننده‌ای‌ست، سعی کنید هرگز در جمع و در خیابان این‌کار را نکنید.


31.محبوب‌ترین نوع هنر در کوبا، رقص و به‌خصوص رقص باله هست و بالرین‌ها در کوبا بیشترین درآمد را دارند و به اندازه یک پزشک حقوق می‌گیرند. رقص‌های محبوب دیگر در کوبا Cha Cha و Mambo است.


32.نوعی نوشیدنی در آمریکای لاتین رواج دارد که با کوک، لیمو و شکر درست می‌شود و در تمام آمریکای لاتین با عنوان Cuba pbre شناخته می‌شود در حالی‌که در خود کوبا به این نوشیدنی Menterita می‌گویند.

۰۵ شهريور ۱۳۹۶

نظرات

تبلیغات
خبرنامه

خبرنامه