سیم ریپ کامبوج

سیم ریپ کامبوج

سیم ریپ کامبوج

سیم ریپ شهری در کامبوج است که دروازه‌ی منطقه‌ی آنگکور به شمار می‌رود. شهر ذکر شده در سمت شمال شرقی دریاچه‌ی زیبای تانل قرار دارد. این منطقه، شهری کوچک و روستایی باقی مانده و سبک معماری چینی و استعماری فرانسوی در آن به چشم می‌خورد. سیم ریپ امروزه مقصد توریستی محبوبی محسوب می‌شود.

شاید به دلیل کوچکی و نزدیکی سیم ریپ به آنگور وات فکر کنید که با شهری نه چندان جالب با ظاهری ترسناک روبرو هستید، اما این شهر به واقع مقصدی دوست داشتنی است که بازدید از آن تجربه‌ای فراموش نشدنی را برایتان رقم می‌زند. سیم ریپ شهر ارزانی است، بنابراین می‌توانید با کمترین هزینه از سفر لذت ببرید. مطلب پیش رو برای سفری ۳ روزه به سیم ریپ تهیه شده است.


جاذبه‌ها

آنگکور وات (Angkor Wat)

سفر به سیم ریپ بدون بازدید از آنگکور وات به هیچ وجه تکمیل نخواهد شد. آنگکور وات مجموعه‌ معابدی است که در اوایل قرن دوازدهم میلادی برای شاه سوریاوارمان ساخته شده‌اند. این پرستشگاه ابتدا معبد هندو بود اما بعدها با رواج یافتن آیین بودا به نیایشگاهی بودایی تبدیل گشت. این مجموعه معبد نمادین به طور رسمی بزرگ‌ترین بنای مذهبی جهان به شمار می‌رود که روح معماری خمری در آن موج می‌زند. روح معنوی که در این مکان حاکم است، شما را مبهوت خود می‌کند. آنگکور وات امروزه اصلی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری کامبوج و یکی از بهترین‌های جهان محسوب می‌شود که نباید بازدید از آن را از دست بدهید. برای بازدید از آن همین بس که میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. طوری برنامه‌ ریزی داشته باشید که دست کم یک نیم روز کامل را در اینجا سپری کنید. مناسب برای: افراد دنبال آرامش و سکوت، مشتاقان تاریخ، عاشقان طبیعت، عاشقان معماری و هنر نکته‌ها: اگر از جمعیت زیاد فراری هستید، بهتر است هنگام طلوع یا غروب آفتاب از این مکان دیدن کنید، هم اینکه جمعیت زیاد مزاحم شما نخواهد بود هم اینکه به خوبی با انرژی معابد ارتباط برقرار خواهید کرد.تا پراهم (Ta Prohm)

تا پراهم که معمولا از آن به عنوان معبد توم ریدر هم یاد می‌کنند، نسبت به تمام معابد آنگکور از محبوبیت بیشتری برخوردار است و گردشگران زیادتری را هم به خود جذب می‌کند. این معبد در حقیقت تاکنون از دسترس باستان شناسان دور مانده و تقریبا با طبیعت درهم آمیخته است که همین موضوع یکی از جذابیت‌های اصلی آن به شمار می‌رود. معبد مذکور یادآور خوبی از قدرت آشوبگرانه‌ی طبیعت است که با وجود ظهور و سقوط امپراطوری‌ها و بی اعتنا به نمایش تاریخ بشر راهش را به درون این ساختار باشکوه سنگی پیدا کرده است. مناسب برای: مشتاقان تاریخ، عاشقان طبیعت، عاشقان معماری و هنر، سفرهای ماجراجویانه نکته‌ها: این معبد تقریبا همیشه مملو از جمعیت مشتاقی است که به اینجا هجوم می‌آورند. همچنین گفته می‌شود که اوج زیبایی آن در هنگام صبح است.معبد بایون (Bayon Temple)

بایون معبدی قرن دوازدهمی است که یکی از تماشایی‌ترین معابد آنگکور تام به شمار می‌رود. این معبد درست در شمال معبد مشهور آنگکور وات قرار دارد. بنای مذکور در سال ۱۱۹۰ میلادی به دستور شاه جایاوارمان هفتم و به عنوان معبدی بودایی اما با عناصر فلسفه‌ی هندو تاسیس شد. بایون به خاطر صورت سنگی بوداسف آوالوکیتشوارا (در اندیشه‌های بودایی به موجوداتی که به همه موجودات هوشمند دیگر کمک می‌کنند تا به مرحله بیدار شدن روحانی (بوداگی) برسند بوداسَف (بیداروجود) گفته می‌شود: ویکیپدیا) شهرت دارد. تصویر لبخند بر لب کنجکاو این صورت سنگی به گمان بسیاری خود جایاوارمان است که بعضی‌ها آن را مونالیزای جنوب شرق آسیا می‌نامند. همچنین ۵۱ برج کوچکتر در اطراف بایون وجود دارد که هرکدام چهار صورت سنگی را به نمایش می‌گذارند. به علاوه، این معبد توسط دو دیوار بلند با نقش و نگارهای افسانه‌ای و تاریخی احاطه شده است که به ارزش آن می‌افزایند. بازدید از این بنای باشکوه را به هیچ وجه از دست ندهید. مناسب برای: مشتاقان تاریخ، عاشقان معماری و هنر، عاشقان طبیعت نکته‌ها: اگر می‌خواهید از جمعیت دور بمانید، هنگام ناهار از معبد بازدید کنید.جاده‌ شاهی آنگکور (King's Road Angkor)

جاده شاهی آنگکور بر خلاف اسمش در واقع مجموعه رستورانی با تم روستایی است. این مجموعه در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۳ افتتاح شده و رستوران‌های مجلل و کافه‌های دوست داشتنی اطراف آن را فرا گرفته‌اند. این مکان که تنها چند قدم از بازار قدیمی فاصله دارد، با ۷۰۰۰ متر مربع واحه‌ای آرام را در اختیار علاقمندان می‌گذارد. هنگام ورود به جاده‌ی شاهی آنگکور به راحتی شیفته‌ی معماری آن خواهید شد. طراحان به وضوح می‌دانسته‌اند این مکان را چگونه طراحی کنند تا در دید همه زیبا به نظر برسد. علاوه بر زیبایی خاص مجموعه، آشپزها و غذاهای متنوع آن بر شدت جذابیتش می‌افزایند. غذاهای خوشمزه، محیطی بسیار زیبا و هوای تازه بدون شک دلیلی برای بازدید نکردن از این مجموعه باقی نمی‌گذارد. مناسب برای: خوش خوراک‌ها، عاشقان طبیعت، عاشقان معماری و هنر نکته‌ها: اغلب رستوران‌ها و کافه‌های جاده شاهی آنگکور جز یکی دوتا نیازی به رزرو میز از قبل ندارند.فر، سیرک کامبوجی (Phare, The Cambodian Circus)

این سیرک تنها محلی در کامبوج است که به طور روزانه در آن نمایش‌های جذاب با استاندارد بین المللی اجرا می‌شود. در این کشور سیرک‌های زیادی وجود دارد اما احتمالا هیچ کدام از آن‌ها مانند این یکی شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. برنامه‌های شاد مفرح سیرک برای همه‌ی سنین مناسب است. مناسب برای: سفرهای خانوادگی، عاشقان معماری و هنر، تجربه‌ای مانند یک محلیپارک ملی پنوم کولن (Phnom Kulen National Park)

پارک ملی پنوم کولن برای کسانی که دنبال مکانی ایده‌آل برای گشت و گذار در حیات وحش کامبوج هستند مناسب است. این پارک که در ۴۵ کیلومتری بیرون سیم ریپ قرار دارد مناظری بی نظیر و با طراوت را در اختیار علاقمندان می‌گذارد. با سفر به این پارک، می‌توان انتظار تماشای پاگوداها (نوعی معبد)، راهبان، آبشارهای زیبا و کوهستان‌ها را در محیطی بسیار معنوی داشت. از آنجایی که نقاط اینچنینی زیادی در نزدیکی سیم ریپ وجود ندارد، پارک ملی پنوم کولن گنجینه‌ی ارزشمندی محسوب می‌شود که می‌توان چند ساعتی را با نهایت آرامش در آن سپری کرد. مناسب برای: افراد دنبال آرامش و سکوت، عاشقان طبیعتموزه‌ ملی آنگکور (Angkor National Museum)

اگر حتی برای چند روز کوتاه به سیم ریپ سفر می‌کنید، حتما چند ساعت وقت برای بازدید از موزه‌ی ملی آنگکور بگذارید. با بازدید از این موزه اطلاعات مفید و جالبی در مورد تاریخ پادشاهی خمر و عصر طلای سلطنتش کسب خواهید کرد. این موزه‌ی ملی تنها موزه‌ی سطح جهانی در سیم ریپ است که در آن از طریق مکشوفات ترمیم شده و وسایل چند رسانه‌ای به یادگیری و درک عمیق شما از دستاوردهای امپراطوری کمک شایانی می‌کنند. توصیه می‌کنیم در ابتدا از این موزه بازدید و سپس به معابد مختلف سر بزنید تا به عمیق‌تر شدن درکتان از تاریخ کمک بیشتری بکنید. مناسب برای: مشتاقان تاریخ، عاشقان معماری و هنر نکته‌ها: می‌توانید از قبل برای شرکت گروهی در تورهای راهنما ثبت نام کنید. تورهای راهنمای صوتی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، چینی، کره‌ای و تایلندی به قیمت ۳ دلار برای هر نفر در دسترس هستند. افراد معلول برای بار اول می‌توانند به صورت رایگان از موزه بازدید کنند.مرکز نگهداری پروانه بانتیای سری (Banteay Srey Butterfly Centre)

پروانه‌ها موجوداتی دوست داشتنی هستند که تنوع بی نظیری در آن‌ها موج می‌زند. این که چگونه از یک شفیره تبدیل به پروانه‌ای زیبا می‌شوند جزویی از شگفتی‌های خلقت محسوب می‌شود. اگر از قبل هیچ چیزی در مورد این مخلوقات زیبا نمی‌دانید، بعد از بازدید از مرکز پروانه‌ی بانتیای سری در سیم ریپ، با اطلاعاتی زیاد در مورد چرخه‌ی زندگی آن‌ها روبرو خواهید شد. این پناهگاه آرامش بخش، مکانی عالی برای فرار از محیط شهری و سپری کردن وقتتان در اختیار شما می‌گذارد. حتی اگر مایل باشید می‌توانید ناهار را هم در اینجا میل کنید. اگر دنبال آرامشی ناب هستید، کافی است ساعتی در میان گل‌ها و درختان قدم بزنید و بهشتی رویایی را که پروانه‌های رنگین ساخته‌اند تماشا کنید. به شما اطمینان می‌دهیم ارزش وقت و هزینه‌ای را که می‌کنید دارد. مناسب برای:عاشقان طبیعت، افراد دنبال آرامش و سکوت نکته‌ها: اگر دوست ندارید در این مکان ناهار میل کنید، می‌توانید در یکی از رستوران‌های کوچکی که در مسیر بازگشتتان به سیم ریپ قرار دارد توقف کنید. اگر کودکی به همراه دارید، یک مجموعه تاب در این مکان نصب شده است که می‌تواند برای مدتی آن‌ها را سرگرم کند.مزرعه ابریشم آنگکور (Angkor Silk Farm)

راهنماهای خوبی در این مزرعه وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا در مورد چگونگی تهیه‌ی ابریشم از رشد درخت توت گرفته تا مقدمات نهایی ساخت آن اطلاعات جالبی کسب کنید. همچنین در اینجا می‌توانید فرایند دقیق و نحوه‌ی کار صنعتگران با دستگاه‌های سنتی را تماشا کنید. در پایان می‌توانید از محصولات ابریشم با کیفیت بازدید کنید. اگر به چنین تورهای مفیدی علاقمند هستید، می‌توانید برای یکی دو ساعت سرگرم شدن روی آن حساب باز کنید. مناسب برای: افراد دنبال آرامش و سکوتتورهای روزانه‌ گرس‌ هاپر ادونچرز (Grasshopper Adventures - Day Tours)

دوچرخه سواری کوهستان در میان بیشتر مردم از محبوبیت زیادی برخودار است، به خصوص اگر در محیطی زیبا این کار صورت گیرد.گشت و گذار در دل طبیعت با دوچرخه، تفریحی بسیار سرگرم کننده و راهی عالی برای خالی کردن انرژی محسوب می‌شود. گرس‌هاپر ادونچرز امکان سپری کردن یک روز دوست داشتنی در میان طبیعتی زیبا، روستایی جالب و آشنایی با سبک زندگی کشور کامبوج را در اختیار شما می‌گذارد. سیم ریپ شهری عالی به شمار می‌رود که البته تمام تمرکزش را روی گردشگری گذاشته است. اگر می‌خواهید به طور عمیق در فرهنگ سنتی کامبوج غرق شوید، بهترین راه بازدید از مناطق بیرونی و دور از شهر است. این تورها دقیقا همین کار را برای شما انجام می‌دهند، ان هم سوار بر دوچرخه. پس، از انجام چنین تجربه‌ای به هیچ وجه غافل نشوید. مناسب برای: افراد دنبال آرامش و سکوت، تجربه‌ای مانند یک محلی، عاشقان طبیعتتورهای کی‌ کی‌ اُ موتو (KKO Moto Tours)

این تورها تجربه‌ای مانند تورهای دوچرخه سواری را در اختیار شما می‌گذارند با این تفاوت که این بار با موتور سیکلت سرو کار داریم. برای کسانی که به رکاب زدن علاقه‌ای ندارند، این تورها انتخاب مناسب‌تری هستند. یک جور حس وحشی و رهایی بخش درباره‌ی سفر با موتور سیکلت در کامبوج وجود دارد که باید خودتان تجربه کنید تا به درک درستی از آن برسید. در تورهای کی‌کی‌اُ شما سوار بر این وسیله‌ی نقلیه از شالیزارهای برنج عبور خواهید کرد که تجربه‌ای فراموش نشدنی را برایتان رقم می‌زند. پس از آن از روستاهای بومی و برخی از معابدی که بازدید از آن‌ها نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای ندارد گذر می‌کنید و با فرهنگ مردم محلی و تاریخ کامبوج بیشتر آشنا می‌شوید. مناسب برای: مشتاقان تاریخ، عاشقان طبیعت، تجربه‌ای مانند یک محلی نکته‌ها: هزینه‌ای این تورها اختیاری و سخاوتمندانه است.پرواز گیبون (Flight of the Gibbon)

اگر دوست دارید تجربه‌ی پرواز مانند گیبون‌ها (میمون‌های دراز دست) را داشته باشید، بهترین و کم خطرترین راه استفاده از زیپ لاین است. در اینجا شما می‌توانید با زیپ لاین بر فراز جنگل‌های کامبوج به پرواز در بیاید و لحظاتی پر از استرس و خاطره انگیز را برای خودتان رقم بزنید. همچنین می‌توانید از امنیت این کار مطمئن باشید، بنابراین با خیالی راحت از چنین تفریحی لذت ببرید. مناسب برای: عاشقان طبیعت نکته‌ها: با پرداخت هزینه‌ی تور می‌توانید از پارک آنگکور و معابد درون آن هم بازدید کنید.مزرعه‌ پرورش اسب هپی رانچ (The Happy Ranch Horse Farm)

قبلا سوار بر دوچرخه و موتور در مناطق اطراف سیم ریپ به گشت و گذار پرداختید و حالا نوبت به اسب سواری است. این تورها بدون شک از دو تور دیگر مفرح تر و به یادماندنی تر خواهد بود. اگر با اسب سواری راحتید، به هیچ وجه چنین تجربه‌ای را از دست ندهید. مناسب برای: عاشقان طبیعت، افراد دنبال آرامش و سکوت، سفرهای ماه عسلیپیسار چا-بازار قدیمی (Psar Chaa - Old Market)

پیسار چا یکی از دوست داشتنی ترین و در دسترس ترین بازارهای سیم ریپ است که در مرکز شهر قرار دارد. اگر دنبال مکانی برای سپری کردن وقتتان هستید، این بازار می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد. بازار قدیمی به دو بخش جداگانه تقسیم شده است که انواع و اقسام اجناس از جمله جواهرات، پوشاک، سوغاتی، وسایل خانه و سخت افزار را در آن‌ها پیدا کرد. اگر به خرید علاقمند هستید، احتمالا جایی بهتر از بازار قدیمی در سیم ریپ پیدا نخواهید کرد. مناسب برای: عاشقان خرید، خوش خوراک‌ها، سفرهای ماه عسلی نکته‌ها: اگر می‌خواهید تجربه‌ای ملموس تر از زندگی بومی‌های سیم ریپ به دست بیاورید، در طول صبح از بازار دیدن کنید.منبع : کجارو
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷

نظرات

تبلیغات
خبرنامه

خبرنامه