آل کاپون و کوبا

آل کاپون و کوبا


آل کاپون (به انگلیسی: Al Capone)

 با نام کامل آلفونسه گابریل کاپون (به انگلیسی: Alphonse Gabriel Capone)

 متولد شهر نیویورک (۱۷ ژانویه ۱۸۹۹ - ۲۵ ژانویه ۱۹۴۷) 

از جمله معروفترین خلاف‌کارهای آمریکایی بود. 

او نمادی از زیرپا گذاشتن قانون و نظم در آمریکا بود و در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ سردمدار جرایم سازمان‌یافته آمریکایی بود.

آل کاپون از سنین نوجوانی با ارتکاب جرم‌های کوچک، بزهکاری را آغاز کرد، در ۱۴ سالگی به دلیل درگیر شدن با یکی از معلمان مجبور به ترک دبیرستان شد. در این زمان او به گروه جنایتکاری به نام «Five Points Gang» به رهبری فرانکی یل (Frankie Yale) پیوست و از آن پس به عنوان متصدی بار در یک مهمانخانه به نام Harvard Inn که به یل تعلق داشت مشغول به کار شد.

کاپون در خانه کوچکی واقع درCicero در حومه شیکاگو، منزل گزید و در تشکیلات یک تبهکار حرفه‌ای به نام جانی توریو (Johnny Torrio) که رئیس اسبق یل بود، مشغول به کار شد.

توریو بلافاصله به استعداد کاپون پی برد و کلیه کارهای خلافی را که در زمینه قمار، مشروبات الکلی و … انجام می‌داد، به کاپون واگذار کرد. یکی از اقدامات او تقلب در رای‌گیری انتخاب شهردار Cicero بود، کاپون در پای صندوق‌های رای مردم را با تهدید وادار به رای دادن به توریو کرد و نهایتاً توریو با اکثریت آرایی که با زور بدست آورده بود، موفق به کسب مقام شهرداری شد.

اما در کمال ناباوری یک هفته بعد او ادعا کرد که کاپون را از شهر اخراج خواهد کرد. کاپون در یک ملاقات خصوصی با شهردار قلابی او را به شدت مضروب کرد.

سرانجام با دسیسه کاپون، توریو مورد ضرب چندین گلوله قرار گرفت اما زنده ماند و از شیکاگو خارج شد ، کاپون جای او را گرفت و به «رئیس بزرگ» تبدیل شد

علاوه بر این آل کاپون هم همانند بسیاری از افراد مشهور در شهر وارادرو کوبا هم اقامت گزید.

 خانه بسیاری از مالکان ثروتمند در وارادرو  پس انقلاب کوبا در سال 1959 از آنها سلب گردید.

۲۵ مهر ۱۳۹۷

نظرات

تبلیغات
خبرنامه

خبرنامه