آژانس مسافرتی دلژین سفرآژانس مسافرتی دلژین سفر

آژانس مسافرتی دلژین سفر

اولین آژانس متخصص کروز در ایران

درباره ی کشور عزیزمان ایران (1)

درباره ی کشور عزیزمان ایران (1)

very_nice_satellite_images_of_iran_t2

ایران کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه با یک میلیون و ششصدو چهل وهشت هزار کیلومتر مربع وسعت (هفدهم درجهان)  و بر پایه ی سرشماری سال نود و پنج  دارای جمعیتی حدود هشاد میلیون نفر (هجدهم درجهان) است .

همچنین ایران میراث فرهنگی غنی دارد که بخشی از آن به عنوان نوزده میراث جهانی در یونسکو ثبت شده‌است که به عنوان چهارمین رتبه در آسیا و دوازدهمین رتبه در جهان است.

ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت  ، پیشینه‌ای کهن دارد و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود.

یافته‌های باستان‌شناسی، نشان از حضور انواع انسان در ایران از دوره دیرینه‌سنگی دارد. ابزارهای متعلق به فرهنگ الدوایی و آشولی در ایران یافته شده‌اند. در دوران میان‌سنگی بقایای انسان‌های نئاندرتال نیز در ایران به ویژه در زاگرس پیدا شده‌است.

Cave_painting_in_Doushe_cave__Lorstan__Iran__8th_millennium_BC

انسان خردمند در حدودچهل هزار سال پیش وارد ایران شد. آثار مربوط به دوره نوسنگی در اطراف کرمانشاه، خرم‌آباد، مرودشت، سنگ نگاره‌های تیمره گلپایگان، کاشان و هفشجان یافت شده‌است. فرهنگ ابزارسازی این دوره تیغه و ریزتیغه برادوستی است. آثار دوره بعدی فراپارینه سنگی در غرب زاگرس و شمال البرز بدست آمده که فرهنگ زرزی خوانده می‌شود. 

635020783342716129

پیش از مادها (به‌شکل تمدن)

تمدن جیرفت، تمدن تپه سیلک، تمدن اورارتو، کاسی‌ها، تمدن تپه گیان، شهر سوخته و ایلامیان از تمدن‌ها و حکومت‌های باستانی ایران پیش از دوران مادها هستند.

تمدن جیرُفت در استان کرمان در نزدیکی جیرفت و هلیل‌رود قرار داشته‌است. این تمدن مربوط به هفت هزارسال پیش از تمدن بین‌النهرین است؛ و به این روش به عنوان کهن‌ترین تمدن خاور شناخته می‌شود که در دشت خوش آب و هوا و حاصلخیز هلیل‌رود سکنی داشته‌اند. در این محل چند لوح گلی یافت شده که به خطی هندسی روی آن‌ها مطالبی نوشته شده‌است. با اینکه این لوح‌ها هنوز رمزگشایی نشده‌اند ولی در کل می‌توانند روایت‌گر آن باشند که این مردم سازنده خط و زبان بوده‌اند نه سومریان. پیش از این پنداشته می‌شد نخستین مخترعین خط، در آغاز سومریان و سپس ساکنان نواحی جنوبی میان‌رودان و تمدن ایلام در خوزستان باشند.
700518

 تصویر بالا مربوط به لوح خطی است که در بالا به آن اشاره شد . 

شهر سوخته 

شهر سوخته بقایای شهری باستانی دارای تمدن است که بین شهرهای زابل و زاهدان واقع شده‌است. این شهر در سه هزار و دویست سال پیش از میلاد پایه‌گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره پیش از میلاد در آن سکونت داشته‌اند. به باور برخی باستان‌شناسان این شهر را باید کهن‌ترین شهر جهان دانست چرا که معدود شهرهای پیش از آن، از نظر امکانات و اصول شهرنشینی با آن قابل مقایسه نیستند.

ایلامیان یکی از اقوام سرزمین کنونی ایران بودند که ازسه هزار و دویست تا ششصد چهل سال پیش از میلاد، بر بخش بزرگی از مناطق جنوب غربی فلات ایران فرمانروایی می‌کردند. تمدن ایلام یکی از کهن‌تر ین تمدن‌های جهان است. ایلام باستان از سواحل خلیج فارس تا جنوب دریاچه ارومیه را شامل می‌شد.

4299183_926

در شهر سوخته اولین چشم مصنوعی جهان نیز یافت شده است 

cheshm

ادامه دارد ...  

۰۳ آبان ۱۳۹۷

نظرات

تبلیغات
خبرنامه

خبرنامه