آژانس مسافرتی دلژین سفرآژانس مسافرتی دلژین سفر

آژانس مسافرتی دلژین سفر

اولین آژانس متخصص کروز در ایران

آتشفشان آبی !!!

آتشفشان آبی !!!

آتشفشانی که به طرز عجیبی گدازه های آن آبی است! 

کوه‌های آتش‌فشان در همه جای دنیا وجود دارند. برخی از آن‌ها غیرفعال بوده و یادگاری از ویرانی‌های گذشته هستند و برخی دیگر هنوز فعال‌اند. برخی از این کوه‌ها در هرچند دهه تنها یک ‌بار فوران می‌کنند و برخی دیگر هرروز و هر شب مواد مذاب گداخته شده را از زمین خارج می‌کنند

اگر تا به حال فکر می کردید مواد مذاب فقط قرمز رنگ هستند بهتر است این عکس ها را ببینید. در این کوه گاز های سولفور در دمای بیشتر از هزار درجه خود را به سطح زمین میرسانند و با برخورد با هوا باعث ترکیدن و فوران این کوه میشوند. در شرق اندونزی آتشفشانی آبی هست که نورهایش شب را روشن می کنند. پدیده ای که هیچ جای دیگر جهان قابل رویت نیست گدازه هایی که از کوه های آتشفشان Kawah Ijen  سرازیر میشوند75878.adapt_.768.1

برخلاف آن چه که در اولین فکر به ذهن انسان خطور می کند، این آبی های درخشان ماگما نیستند. در واقع نورهای آبی حاصل احتراق گازهای سولفور هستند. گاز سولفور تحت فشار و دمای زیاد از شکاف های آتشفشان خارج می شود. دمای آن نزدیک به ۶۰۰ درجه سانتی گراد است و هنگامی که با هوای آزاد برخور می کند آتش می گیرد. آتشی که ارتفاع شعله های آن به ۵ متر می رسد. مقداری از گازهای خارج شده تبدیل به سولفور مایع می شوند. این مایع در حالی که به سمت پایین جاری می شود به سوختن خود ادامه می دهد.

5410865f5b4730e92109530dd233c6b1

این آتش‌فشان حتی در زمان روز نیز زیبا است و بسیاری از افراد در کنار آن پرسه زده، عکاسی کرده و این پدیده زمین‌شناسی عجیب را کاوش می‌کنند. 

در طول تاریخ تعداد آتش‌فشان‌های با شعله آبی‌رنگ بسیار کم بوده‌اند. در ایتالیا، اسنادی از وجود آتش آبی‌رنگ در دامنه‌های جنوبی کوه وزوویوس دیده شده است. همچنین آتش‌فشانی با شعله‌های آبی‌رنگ در جزیره ولکانو در مدیترانه وجود داشته است.

زمانی هم که آتش، جنگل یلو استون را نابود کرد، گوگرد موجود در اطراف دریچه‌های هیدروترمال، ذوب شده و رودخانه‌های مشابهی را با آب آبی‌رنگ ایجاد کرد.

اما در حال حاضر اگر می‌خواهید شعله‌های آبی‌رنگی که از دهانه‌ی یک کوه به بیرون می‌آیند را ببینید  می‌بایست به شرق اندونزی سفر کنید . 

در ادامه چند عکس دیگر از این واقعه ی طبیعی زیبا را میبینیم

347379_528

75879.adapt_.768.1_768x500

RgORb68

۲۳ آبان ۱۳۹۷

نظرات

تبلیغات
خبرنامه

خبرنامه