آژانس مسافرتی دلژین سفرآژانس مسافرتی دلژین سفر

آژانس مسافرتی دلژین سفر

اولین آژانس متخصص کروز در ایران

مشهورترین فانوس های دریایی

مشهورترین فانوس های دریایی

مشهورترین فانوس های دریایی جهان

فانوس دریایی یکی از ساختمان های کمک رسانی  برای ناوبری در دریاها است. 
فانوس معمولاً یک ساختمان برجی‌شکل است که از بالای آن با سیستمی از چراغ‌ها و لنزهای نوری علامت‌هایی برای شناورها فرستاده می‌شود. در قدیم برای این کار از آتش هم استفاده می‌شده است.
فانوس دریایی ساختمان بلندی است که چراغی در بالای آن نصب شده‌است.چراغ را سیستم پیچیده‌ای از عدسی‌ها احاطه کرده‌است و نور آن به صورت باریکه‌ای درخشان متمرکز می‌شود.موتورهای الکتریکی این عدسی‌ها را بی‌وقفه می‌چرخانند و باریکهٔ نور به سرعت از مقابل عدسی‌ها می‌گذرد و به نظر می‌رسد که چراغ چشمک می‌زند.

هر فانوس دریایی کد مشخصی به صورت باریکه‌های چشمک زن دارد.در مه، بعضی از آن‌ها کدی شبیه صدای بم شیپور دارند.بیشتر فانوس‌های دریایی با نوارهای درخشانی از رنگ‌های متباین رنگ آمیزی شده‌اند.ملوانان کشتی‌های عبوری می‌توانند فانوس دریایی را در روز یا شب تشخیص بدهند و بلافاصله بفهمند که در کجا هستند.

فانوس دریایی می‌تواند جزیره‌ها، صخره‌ها و آبسنگ‌ها را، که برای کشتی رانی خطرناک‌اند، مشخص کند.

با گسترش سامانه‌های نوین و پیشرفته ناوبری، امروزه (سال ۲۰۰۶م) تعداد فانوس‌ها در جهان به کمتر از ۱۵۰۰ عدد کاهش یافته‌است.

واژه فانوس از زبان یونانی به فارسی آمده و یونانی آن فاروس است. هم‌اکنون در بسیاری از زبان‌های اروپایی فانوس را فارو می‌نامند.

از گذشته‌های دور ایرانیان در سواحل خلیج فارس و دریای عمان ساختمان‌های بلند می‌ساختند و بر فراز آن‌ها آتش می‌افروختند. این ساختمان‌ها خَشاب نام داشت. خَشاب نقاط کم عمق آب را مشخص می‌نمود و وظیفه خبررسانی را بر عهده داشته‌است. شرح مکتوب خَشاب در سفرنامه نئارک (نئارخوس) دریاسالار اسکندر مقدونی، سفرنامه ناصرخسرو نوشته‌های مسعودی -تاریخ‌نگار ایرانی- و ادریسی آورده شده‌است.
.

در ادامه به چند فانوس دریایی مهم در جهان اشاره میکنیم 

001

 فانوس کیپ هاتراس | Cape Hatteras Lighthouse

فانوس کیپ هاتراس بلندترین در ایالات متحده بوده و نمادی برای سواحل شرقی آمریکا می باشد. این فانوس دریایی در سال ۱۸۷۰ ساخته شده و جایگزین ساختمان قدیمی خود که در سال ۱۸۰۳ بنا شده بود گردید. در سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ به دلیل اینکه در نوار این ساحل فرسایش خاک با شدت زیادی صورت می گرفت، این ساختمان تاریخی را به اندازه ۸۷۰ متر به سمت داخل جا به جا نمودند تا از گزند فرسایش خاک و در ادامه تخریب آن جلوگیری کنند. در طول جنگ جهانی دوم فانوس دریایی کیپ هاتراس زمانی که زیردریایی های آلمانی کشتی ها و نیروی دریایی متفقین را غرق کرده و یا به آن ها آسیب وارد می کرد به عنوان یک عامل حیاتی برای دفاع در مقابل زیردریایی ها و U-Boats ها تبدیل شد که این منطقه که محل درگیری کشتی های آمریکایی و آلمانی است به Torpedo Junction مشهور گردید. در تمام طول جنگ، گارد ساحلی از این فانوس دریایی برای مشاهده و زیر نظر داشتن قایق های U-Boats آلمانی در شب هنگام استفاده می کرد.

002

فانوس کولبرزگ | Kolobrzeg Kolberg 

یکی از مشهورترین فانوس های دریایی جهان کولبرزگ است که در شهر کولبرگ واقع شده است. این شهر کوچک به دلیل نزدیکی به دریای بالتیک نقطه اصلی برای راهنمایی کشتی ها بوده است. با توجه به برخی گزارش ها این راهنمایی های دریایی نوری در دهانه رود پارستا (یک بندر بالتیک) در کولزبرگ از سال ۱۶۶۶ مورد استفاده قرار می گرفته است. فانوس دریایی اصلی کولزبرگ در سال ۱۸۹۹ توسط آلمانی ها ساخته شد، زمانی که خط ساحلی لهستان بخشی از آلمان بود و به نام کولبرگ شناخته می شد.

در سال ۱۹۰۹ یک فانوس دریایی دیگر در همان منطقه فانوس اصلی ساخته شد که آن نیز همانند قلعه های قرن نوزدهم است.فانوس دریایی کولزبرگ نسبت به فانوس هایی که تاکنون دیده اید غیر معمول است، زیرا دارای ساختاری دور گونه و دو ستونی بوده و همچنین در بالای قلعه قدیمی پروس و بر روی آن ساخته شده است. علاوه بر این ها محل چراغ بالای فانوس بر خلاف سایر فانوس های دریایی به وسیله ۸ ستون به کف آن متصل شده است

003

فانوس سومیوشی | Sumiyoshi Lighthouse

فانوس سومیوشی در اجاکی (Ogaki) استان گیف (Gifu) در ژاپن قرار گرفته و قدیمی ترین فانوس دریایی ژاپن می باشد این فانوس دریایی در اواخر دوره کاماکورا (۱۱۸۵ تا ۱۳۳۳ میلادی) ساخته شده و یکی از نخستین و مشهورترین فانوس های دریایی چوبی است که در ژاپن باستان بنا شده است. این فانوس قرن هاست که در محل ورودی بندر (Funa-machi) و رودخانه Suimon قرار گرفته و با تماشای عبور کشتی ها به هدایت آن ها برای وارد شدن به بندر کمک می کند. برخلاف فانوس های دیگر، فانوس دریایی سومیوشی به نوعی درونی است، بدین منظور که به عنوان یک نور و چراغ راهنما برای کشتی هایی است که می خواهند به بندر رودخانه وارد شوند و همچنین برای روشنایی این فانوس از روغن گل Rapeseed به جای سوخت های معمول مورد استفاده مثل پارافین و یا نفت استفاده می شده است.

004

فانوس دریایی سان ژوان دل سالوامنتو | San Juan del Salvamento Lighthouse

یکی از آثار بزرگ ادبی ای که در خصوص یک فانوس دریایی نوشته شده، رمان نویسنده معروف ژول ورن است که درسال ۱۹۰۵ به نام Le Phare au Bout du Monde یا “فانوس دریایی در پایان جهان” نوشته شده است. فانوسی که ژول ورن در این رمان از آن صحبت کرده و توصیف می کند همان فانوس دریایی سان ژوان دل سالوامنتو و یکی از مشهورترین فانوس های دریایی جهان است که در Isla de los Estados در جزیره استاتن (Staten)، در جنوبی ترین استان های کشور آرژانتین و در آتلانتیک جنوبی در نزدیکی کیپ هورن (Cape Horn) واقع شده است. 

005

فانوس آمدی | Amedee Lighthouse


یکی از مشهورترین فانوس های دریایی جهان در جنوب اقیانوس آرام قرار گرفته که به نام Amedee بوده و همچنین به Le Phare Amedee در زبان فرانسوی نیز مشهور می باشد. این فانوس دریایی در جزیره ای به همین نام در نزدیکی شهر Noumea در جزیره نیو کالدونیا (New Caledonia) واقع شده است. این فانوس دریایی در سال ۱۸۶۲ در شهر پاریس توسط مهندسان ساخته شده و به وسیله Le Havre به شهر نیو کالدونیا منقل گردید.

امروزه فانوس آمدی (Amedee) به عنوان یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی کالدونیای جدید و همچنین از مشهورترین فانوس های دریایی جهان به شمار رفته و گفته می شود که آن یکی از بلندترین سازه های فلزی در جهان است که تا همین امروز کشتی ها را به now Nouméa هدایت می کند.

۰۷ آذر ۱۳۹۷

نظرات

تبلیغات
خبرنامه

خبرنامه