آژانس مسافرتی دلژین سفرآژانس مسافرتی دلژین سفر

آژانس مسافرتی دلژین سفر

اولین آژانس متخصص کروز در ایران

۰۲۱-۲۲۰۰۱۲۱۲

افتتاح بزرگ ترین مسجد ترکیه

افتتاح بزرگ ترین مسجد ترکیه

افتتاح بزرگترین مسجد ترکیه با ظرفیت ۶۳ هزار نفر


 این مسجد دارای مساحتی برابر با ۳۰ هزار متر و گنجایش ۶۳ هزار نفر بوده و نام آن برگرفته از تپه ای در این شهر ترکیه ای که مسجد بر روی آن ساخته شده است. جالب است بدانید که برای ساخت بزرگترین مسجد ترکیه صدهای میلیون دلار هزینه شده یکی از پروژه های عظیم مورد حمایت رئیس جمهور وقت کشور ترکیه (رجب طیب اردوغان) بوده است.

بعد مراسم افتتاحیه این مسجد، علی اِرباش مقام ارشد دینی ترکیه نماز جمعه را با حضور هزاران نفر، از جمله مهمانان خارجی برگزار کرد. ساخت این مسجد همراه با بناهای جانبی از جمله موزه‌ ای به مساحت ۱۱ هزار متر، گالری هنری به مساحت ۳۵۰۰ متر، سالن کنفرانس، کتابخانه و دیگر تاسیسات از شش سال قبل آغاز شد.

مسجد جامع چاملیجا یکی از پروژه های عظیم مورد حمایت آقای اردوغان بوده و منتقدان بسیاری داشته است که معتقد بودند با ساخت این بنا بخش عمده ای از سرمایه عمومی هدر می رود، اما دولت می‌گوید که این مسجد بخشی از میراث ملی ترکیه است. 

در نمای اصلی مسجد جامع چاملیجا، شش مناره ی ۱۰۷٫۱ متری به کار برده شده که در واقع این مناره های سمبلی از پیروزی آلپ ارسلان پادشاه سلجوقی بر رومانوس دیوجانوس امپراتوری روم در نبرد سال ۱۰۷۱ میلادی است.  علاوه بر این عدد ۶ نمادی از ۶ اعتقاد اصلی مسلمانان ترکیه است که آن ها عبارت از (اعتقاد به وحدت خدا، ملائک، کتب مقدس، پیامبران، روز حسابرسی و مشیت خداوند) است، نیز می باشد. ارتفاع ۷۲ متری گنبد مسجد نیز سمبلی از روایتی است که زندگی ۷۲ ملت در شهر استانبول می باشد. یک فرش ۱۷ هزار متر مربعی هم نیز در این مسجد پهن شده است . 

در طول مدت زمانی که مراسم افتتاحیه مسجد جامع چاملیجا با حضور رجب طیب اردوغان در حال برگزاری بود، وی با اشاره به حملات اخیر به اماکن مذهبی در نیوزلند و سریلانکا گفت که هیچ فرقی نمی کند و ترور با انگیزه حمله به مسیحیان باشد یا مسلمانان و هر اقدامی که منجر به کشته شدن انسانهای بی‌گناه شود، محکوم است.

در آیین افتتاح مسجد چاملیجا، رؤسای جمهوری آلبانی، گینه، همچنین مقامات ارشد کشورهای سنگال، آذربایجان، یونان، ایران، فلسطین، قطر، ازبکستان، قزاقستان و دیگران شرکت کردند.

۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸

نظرات

تبلیغات
خبرنامه

خبرنامه